2018-02-11_mas_bud_vyhovorky_alebo_vysledky_Marek_Janik_asistent_trenera_UMB_Hockey_Team - UMB HOCKEY

Prejsť na obsah
2017-2018
11.02.2018 l Barbora Plešavská
„Máš buď výhovorky, alebo výsledky.“ – Marek Janík, asistent trénera UMB Hockey TeamO univerzitnom hokejovom tíme UMB Hockey Team je už dávno známe, aké má vedenie ciele a aké požiadavky pre hráčov tohto tímu si stanovilo. Hlavný tréner a športový riaditeľ Lukáš Opáth, asistent trénera Marek Janík a generálny manažér UMB Hockey Teamu Milan Kysel vedú hráčov nie len k zodpovednému prístupu ku športu, ale aj ku škole.

Okrem obdivuhodného rastu výkonnostnej aj funkčnej úrovne tohto tímu sa vedenie taktiež snaží o osobnostný rast tak, aby svojim hráčom dali priamy dôkaz o tom, že školu aj prácu, či šport zároveň, je možné zvládnuť a to oba na najvyššej možnej úrovni. Po úžasnom úspechu hlavného trénera Lukáša Opátha v roku 2016, kedy si ku svojmu menu pripísal ďalší titul  sa do vysokoškolských lavíc vráti aj jeho asistent Marek Janík. Aby sme si objasnili tento krok, rozhodli sme sa Mareka Janíka trocha „vyspovedať“.

Čo Ťa viedlo k tomu, aby si sa vrátil do vysokoškolských lavíc?
„Tak tých podnetov bolo niekoľko. Celý môj okruh priateľov a kolegov je z vysokoškolského prostredia a tí mi veľmi vytrvalo opakovali benefity štúdia a nabádali ma isť na univerzitu. Najsilnejší podnet však bol môj vnútorný pocit. Už dávno som chcel študovať. Cítil som že sa chcem a potrebujem posúvať a myslím že práve štúdium je tá správna cesta.“

Ako to vidíš po takom čase, byť znova študentom? Aký to je pocit znova plniť študijné povinnosti?
„Plniť študijné povinnosti mi nerobí problém. Učiť sa nové veci ma vždy bavilo, a  už  pred štúdiom som pomerne dosť čítal a športoval takže študovať, cvičiť a následne robiť rôzne fyzické a písomne testy zvládam celkom dobre. Uvidíme keď prídu náročnejšie skúšky. Horšie to bolo časovo zladiť s pracovnými povinnosťami. Práce je naozaj veľa a navyše študujem denne. Tu vidím obrovskú výhodu v individuálnom študijnom pláne, čo mi veľmi pomáha. Takže je to trošku výzva ale študovať chcem, baví ma to a tú cestu, ako štúdium úspešne dokončiť, si už nejako nájdem.“

Aby sme ozrejmili čitateľom Tvoju študentskú minulosť, akú školu si predtým navštevoval?
„Prvý krát keď som študoval som tiež chodil na UMB. Bol som však na inom odbore. Momentálne študujem učiteľstvo telesnej výchovy a plánujem budúci rok prejsť na špecializáciu ľadový hokej ktorú tento rok otvoril môj kolega Lukáš Opáth na Katedre  telesnej výchovy a športu“.

Čo sa týka Tvojho postu v UMB Hockey Teame, vždy si sa chcel stať asistentom trénera? Ako by si ohodnotil toto miesto v tíme?
„Popravde nie. Nešiel som do toho s tým, že budem robiť asistenta trénera. Keď ma Lukáš s Milanom oslovili čí sa k nim pridám pri UMB, tak som vlastne ani presne nevedel čo všetko to bude obnášať. Chalani zorganizovali prvý zápas, ja som sa postavil vedľa Lukáša ako jeho asistent, a po zápase sme jednoducho začali pracovať všetci traja spolu na tom, aby sme vybudovali niečo veľké, samostatný hokejový klub. Chcem len povedať že tie posty hlavný tréner, asistent trénera, a generálny manažér boli od začiatku jasné. Ale nieje to len o tom, prakticky robíme všetko, čo sa týka fungovania a riadenia klubu“.

Hovoriac o Tvojich plánoch a snoch, čím si chcel byť „keď raz budeš veľký“?
„Chcel by som upravovať ľad, voziť sa na rolbe na vlastnom zimnom štadióne. A to nežartujem. Pravdaže by som chcel ostať členom vo vedení UMB Hockey Teamu a mať to ako fulltimejob a hobby zároveň. Ako sa vraví robiť to čo ťa najviac baví a napĺňa“.

Späť k UMB HockeyTeamu, ako sa vám darí počas prestávky?
„Tak my prestávku vlastne ani nemáme. Jedinú prestávku majú naši fanúšikovia od našich zápasov. Ale náš tréningový proces a všetky povinnosti okolo tímu pokračujú ďalej, takže tej roboty počas prestávky veľmi neubudlo. Navyše sme hrali dva prípravné zápasy, kde sme prvý tesne prehrali o jeden gól s Breznom a druhý vysoko vyhrali so športovým gymnáziom. Takže aby som to zhrnul darí sa nám stále rovnako a teda veľmi dobre“.

Čo sa týka nových hráčov UMB HockeyTeamu, ako by si ich ohodnotil?
„Prišlo veľa nových hráčov, veľa kvalitných hráčov, z čoho mam radosť. Každý rok sa nám hlási stále viac a viac chalanov, ktorí by chceli hrať. Vnímam to ako veľmi dobrú spätnú väzbu, že to mužstvo vedieme dobre. Chalani čo prišli tento rok sú šikovní, ambiciózni a cieľavedomí. A hlavne chápu tie výhody prepojenia štúdia so športom. Tým myslím že sa môžu vzdelávať a navyše stále hokejovo rásť. Sú to všetko dobrí chlapci, ktorí ak budú chcieť a budú správne smerovaní, môžu to ešte hokejovo a aj osobnostne veľmi ďaleko dotiahnuť“.

Všetci iste vedia, že UMB HockeyTeam je veľmi ambiciózny tím s tými najvyššími cieľmi, no predsa by si nám ich mohol trocha viac priblížiť a povedať nám, čo očakávate od druhej časti pred playoff?
„Všetci čo sme pri UMB Hockey Teame očakávame prakticky stále to isté. Od každého robiť veci najlepšie ako vedia. To sa týka štúdia, tréningov, zápasov, a tým pádom aj tie najlepšie výsledky. Máme radi víťazstvá a verím že aj druhá časť sa ponesie v duchu víťazstiev. A o playoff ani nehovorím. Cieľ je tak ako každý rok úplne jasný“.

Ako by si hodnotil doterajšiu spoluprácu s Lukášom Opáthom a situáciu, že ste kolegovia v UMB Hockey Teame, ale zároveň Ťa vyučuje na katedre telesnej výchovy a športu?
„Doterajšiu spoluprácu hodnotím veľmi pozitívne. Keď sme začínali tak sme sa vlastne vôbec nepoznali. Evidovali sme jeden druhého, ale to bolo tak všetko. A teraz po 4 rokoch už nie sme len známi, alebo kolegovia, ale aj dobrí priatelia. A čo sa týka toho že sme kolegovia a zároveň máme vzťah študent – pedagóg, tak na to zatiaľ neviem odpovedať pretože ten vyučovací proces s Lukášom ma ešte len čaká. Ale určite to ešte bude zaujímavá, hlavne ak ma vyhodí z predmetu (smiech)“.

Otázočka na záver, keby si mal vysloviť nejakú motivačnú vetu, ktorá by mala 100% platiť na hráčov v UMB HT ako by znela?
Napadá ma jedna veta ktorá hlavne medzi mnou Miňom a Lukym znie pomerne často. A to „máš buď výhovorky, alebo výsledky.“ Ale častokrát sa tým len doperáme pravdaže J. To však nemení nič na tom že to tak naozaj je.

Návrat na obsah